Pse Greqia dëshiron të zgjerohet me 12 milje? Analiza e profesorit grek: Athina po punon që të krijojë front antiturk

22:30 05/09/20204min121
deti-Shqiperi-greqi-korfuz-750x375-1-696x348

Zgjerimi i Greqisë me 12 milje në Mesdhe, por edhe përplasjet e fundit me Turqinë, kanë bërë që të ketë deklarata të forta politike nga ana e shumë palëve.

Në lidhje me situatën, profesori dhe politikani grek  Dimitris Keridis ka shkruar një analizë në “Kathimerini”, ku shpjegon se përse Greqia dëshiron të bëjë këtë lëvizje.

Sipas Keridis, Greqia po mundëson me këtë marrëveshje, një front të përbashkët antiturk, për t’i bërë ballë kësisoj Turqisë, armiken momentale në ujërat e Mesdheut dhe rivalen historike të saj.

“Vendimi për të zgjatur ujërat tona territoriale perëndimore me 12 milje ndjek një marrëveshje ekskluzive të zonës ekskluzive ekonomike të demarkacionit me Italinë. Vendimi ndjek gjithashtu bisedimet me Italinë dhe Shqipërinë. Ndoshta do të kishte qenë gabim të njoftohej një zgjatje me 12 milje përpara se të arrihej një marrëveshje e zonave ekskluzive ekonomike me Italinë, pasi një veprim i tillë mund të krijonte fërkime të panevojshme me një vend aleat.

Ndërkohë, Greqia ruan të drejtën për të zgjeruar ujërat e saj territoriale me 12 milje detare në zona të tjera detare, përfshirë Egjeun, kur e sheh të arsyeshme, në përputhje me parashikimet e ligjit ndërkombëtar dhe interesin e saj kombëtar. Vendimi për të zgjeruar ujërat territoriale perëndimore të Greqisë konfirmon një epokë të re në politikën e jashtme greke, siç dëshmohet nga nisma të tjera të administratës Mitsotakis.

Në këtë epokë, Greqia jo vetëm që po deklaron të drejtat e saj, por po i siguron ato me traktate ndërkombëtare siç përcaktohet nga e drejta ndërkombëtare. Kjo demonstrohet nga marrëveshjet e delimitimit të nënshkruara me Italinë dhe Egjiptin, shtrirjen e pjesshme të ujërave territoriale të Greqisë, mbrojtjen efektive të kufirit tonë kombëtar në rajonin verilindor të Evros dhe Egjeut, kundër përpjekjeve të Turqisë për të shfrytëzuar refugjatët për të promovuar objektivat e saj gjeopolitikë.

Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, kjo epokë e re dëshmohet edhe nga formimi i një aleance të gjerë anti-Turqi mes arabëve, Izraelit, Qipros, Greqisë, Francës, Austrisë dhe vendeve të tjera. Objektivi përfundimtar i synimit diplomatik të qeverisë është promovimi i një Europe të vetëdijshme gjeostrategjikisht, që është në gjendje të mbrojë në mënyrë efektive interesat e saj ndërkombëtarisht, veçanërisht në Mesdhe. Greqia mbetet e përkushtuar në nevojën për të arritur një mirëkuptim me Turqinë në kuadrin e bisedimeve mbi shelfin kontinental dhe përcaktimin e zonave ekskluzive ekonomike. Gjithashtu, është e hapur për mundësinë e arbitrazhit ndërkombëtar nëse këto bisedime nuk arrijnë të sjellin një marrëveshje.

Në të njëjtën kohë, e ka bërë të qartë se do të mbrojë me vendosmëri dhe kokë të ftohtë integritetin e saj territorial dhe të gjitha të drejtat sovrane me çdo mjet të mundshëm, me kosto të madhe për këdo që sfidon sa më sipër”, shkroi Dimitris Keridis.

Dimitris Keridis është profesor i të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe deputet i partisë në pushtet Demokracia e Re.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto