Protesta të ashpra në Londër kundër masave, arrestohen 18 persona

14:00 25/10/20201min77
115059901_hi063994953

Tetëmbëdhjetë persona janë arrestuar në një protestë në qendër të Londrës kundër kufizimeve për koronavirusin.

Turma të mëdha u mblodhën jashtë Pallatit Buckingham, ku ishte vendosur policia, përpara se të kalonin në Sheshin Trafalgar.

Disa protestues mbanin pankarta që kërkonin “liri” dhe t’i jepnin fund “tiranisë” së kufizimeve të Covid-19.

Policia Metropolitane tha se turmat ishin shpërndarë por i nxiti njerëzit të vazhdojnë distancimin shoqëror.

Kishte disa përçarje në Urën Westminster ndërsa oficerët u përpoqën të ndalonin demonstruesit. Forca tha se tre oficerë kishin pësuar lëndime të lehta.

Arrestimet u bënë për një shumëllojshmëri të veprave penale, duke përfshirë shkeljen e rregulloreve të koronavirusit, sulmin ndaj një punonjësi të shërbimit të urgjencës dhe për protesta të dhunshme.

Kryeqyteti u vendos në kufizimet e nivelit të dytë të mbylljes në fillim të kësaj jave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto