Presidenti Meta kërkon informacion zyrtar nga qeveria dhe komunikimet e Ramës me homologun grek lidhur çështjen e detit me Greqinë/

17:49 31/08/20202min134
meta-kushtetuta-1-696x464

Presidenti i Republikës, Ilir Meta kërkon informacion zyrtar midis kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij grek, Kyriakos Mitsotakis mbi çështjen e detit.

Sipas burimeve të “Panorama”, Presidenti gjithashtu kërkon informacion mbi qëndrimet e qeverisë shqiptare për këtë çështje.

Debati për çështjen e detit u rikthye për shkak të deklaratave të kryeministrit greke se vendi i tij do të zgjerohej në detin Jon edhe me gjashtë milje.

Qeveria shqiptare ka deklaruar në vijimësi se zgjerimi nuk prek hapësirën detare shqiptare dhe se zgjerimi me 12 milje është e drejtë e çdo shteti në ujërat kontinentale.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto