Presidenti Meta dekreton Evis Kushin si Ministre e Arsimit

15:36 17/09/20202min125
ministria-e-arsimit

3 ditë pasi shkarkoi Besa Shahinin, Kryeministri Edi Rama i ka dërguar këtë të enjte Presidentit Ilir Meta emrin e Evis Kushit, për ta dekretuar si Ministre të Arsimit.

Edhe pse kishte 7 ditë kohë, mësohet se Meta vetëm pak minuta nga marrja zyrtare e kërkesës, ka firmosur dekretin.

Tashmë Evis Kushi është Ministrja e re e Arsimit, Sportit dhe Rinisë

Kushi u emërua nga Kryeministri Rama vetëm 3 ditë më parë, pikërisht në ditën e parë të shkollës, që kulmoi edhe me largimin e pa pritur të Besa Shahinit.

Kohët e fundit Shahini ishte kritikuar shumë sa i përket, politikave të ndjekura në sistemin arsimor.

Pas emërimit Evis Kushi, në një postim në rrjetet sociale është shprehur se ky është një “provimin i vështirë”

“E ndjej përgjegjësi shumë të lartë që të drejtoj.  Kemi shumë gjëra me të cilat krenohemi, ndaj për mua është përgjegjësi e lartë. Sot si për ditë të parë të shkollës e nisëm shumë mirë. Të falenderoj shumë Besa dhe kryemnistrin për besimin”, është shprehur ndër të tjera Kushi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto