Presidenti iranian akuzon SHBA për egërsi pas sanksioneve të reja

12:01 26/09/20202min111
Rouhani

Presidenti iranian, Hassan Rouhani, akuzoi Shtetet e Bashkuara për “egërsi” pasi Uashingtoni vendosi sanksione të reja ndaj Teheranit dhe tha se iranianët duhet ta drejtojnë zemërimin e tyre në Shtëpinë e Bardhë.

“Amerikanët i kanë shkaktuar dhjetëra miliona dollarë dëm Iranit”, tha Rouhani në një konferencë, ndërsa zëri i tij dridhej nga zemërimi. “Ne nuk kemi një shkallë kaq të egër … Adresa për mallkimet dhe urrejtjen e popullit iranian është Shtëpia e Bardhë.”

Tensionet midis Uashingtonit dhe Teheranit janë rritur që kur Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, u tërhoq në mënyrë të njëanshme në 2018 nga marrëveshja bërthamore e Iranit dhe filloi rivendosjen e sanksioneve që ishin lehtësuar në bazë të marrëveshjes.

Uashingtoni vendosi sanksione të reja të hënën ndaj ministrisë së mbrojtjes së Iranit dhe të tjerëve të përfshirë në programin e saj bërthamor dhe armësh për të mbështetur pohimin e SHBA që të gjitha sanksionet e Kombeve të Bashkuara kundër Teheranit tani janë rivendosur.

Të enjten, Uashingtoni vendosi në listën e zezë disa zyrtarë dhe ente iraniane për shkelje të pretenduara të rënda të të drejtave të njeriut, duke përfshirë vendosjen e sanksioneve ndaj një gjykatësi që tha se ishte i përfshirë në çështjen e një mundësi iranian të dënuar me vdekje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *