Presidenti i Bjellorusisë Lukashenko në Rusi, takim me Putin në Soçi

15:15 14/09/20202min54
Lukashenko-Putin-696x392

Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka mbërritur në Soçi në Detin e Zi të Rusisë për tu takuar me Presidentin rus, Vladimir Putin.

Ky do të jetë takimi i tyre i parë ballë për ballë që nga përshkallëzimi i protestave në Bjellorusi muajin e kaluar, pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale.

Liderja bjelloruse e opozitës, Svetlana Tikhanovskaya tha se i vjen keq që Putin do të bisedojë me një diktator.

Putin e njeh Lukashenkon si president legjitim të Bjellorusisë.

Ai thotë se ka vendosur në gatishmëri një forcë policore ruse të gatshme për të ndërhyrë nëse protestat dalin jashtë kontrollit.

Ekzistojnë spekulime se ai dëshiron lidhje më të ngushta në këmbim të mbështetjes së vazhdueshme.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, njoftoi se Putin dhe Lukashenko do të bisedojnë për një bashkëpunim për naftë dhe gaz, borxhet e shtetit dhe lidhje të tjera ekonomike si dhe disa çështje ndërkombëtare, por asnjë dokument i përbashkët nuk do të nënshkruhet, as nuk do të ketë një konferencë për shtyp.

Të dy vendet janë tradicionalisht shumë afër, megjithëse Z. Lukashenko i ka rezistuar presionit rus për të thelluar bashkimin e tyre.

Një stërvitje e përbashkët ushtarake po fillon pranë qytetit perëndimor Bjellorus të Brest.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto