Presidenti amerikan, Donald Trump: I bekuar që u infektova me Covid-19

09:59 08/10/20202min138
Trump (1)

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka deklaruar se ai është ‘kuruar’ nga Covid-19 nga ilaçi eksperimental Regeneron, duke shtuar se ky ilaç do t’ju vihet në dispozicion të gjithë amerikanëve falas.

Presidenti lëshoi ​​deklaratën mbrëmjen e së mërkurës, pasi ishte parë për më shumë se 24 orë pasi u kthye nga Qendra Mjekësore Walter Reed, ku ai u kontrollua pasi doli pozitiv për koronavirus.

Ai e quajti marrjen e sëmundjes një ‘bekim nga Zoti’. “Unë mendoj se ky ishte një bekim nga zoti që e mora atë. Ky ishte një bekim i maskuar, ‘tha Trump.

Trump vlerësoi efektin e koktejit eksperimental të antitrupave Regeneron.

‘Kisha dëgjuar për këtë ilaç. Thashë më lejoni ta marr. Ishte sugjerimi im, ‘tha ai. Pastaj ai e deklaroi veten ‘të kuruar’ dhe tha se dëshironte që çdo amerikan të merrte llojin e trajtimit që ai mori.

Trump është vetëm një nga 10 personat që marrin ilaçin, i cili është ende në fazën eksperimentale dhe ka për qëllim të rrisë antitrupat për të luftuar infeksionin. Ai po merr një seri ilaçesh, duke përfshirë një steroid që kritikët dhe disa mjekë kanë thënë se mund ta bëjnë presidentin maniak.

Trump bëri hyrjen e tij të parë në Zyrën Ovale që kur erdhi në shtëpi nga spitali të mërkurën pasdite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto