Prej së dielës, SHBA do të ndalojë shkarkimin e TikTok

17:53 18/09/20201min113
tik tok

Departamenti i Tregtisë pritet që të kufizojë eksesin në platformat kineze TikTok dhe WeChat nga e diela.

Departamenti njoftoi të premten se duke nisur nga e diela, çdo lloj lëvizjeje për të shpërndarë apo mbajtur WeChat apo TikTok në “App store” do të jetë e ndaluar.

Apple dhe Google nuk kanë dhënë një përgjigje ende lidhur me këtë kërkesë.

Përdoruesit që i kanë të shkarkuara këto aplikacione mund t’i mbajnë në celularët e tyre, por për ta nuk do të ketë versione të përditësuara.

“I vetmi ndryshim i vërtetë duke nisur nga mbrëmja e së dielës është se përdoruesit nuk do të kenë akses në versionet e përditësuara, apo në mirëmbajtje,” u shpreh për Fox Business Sekretari i Shëndetësisë Wilbur Ross.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto