Poetja amerikane fiton çmimin Nobel në letërsi

14:45 08/10/20201min131
download (69)

Akademia Suedeze ka zgjedhur poeten amerikane, Louise Glück si fituese të çmimit Nobel në letërsi për vitin 2020.

Poetja Glück është bërë shkrimtarja e parë amerikane që ka fituar çmimin Nobel për letërsi gjatë 27 viteve të fundit.

Ajo është cituar për zërin e saj poetik të pagabueshëm që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale.

Poetja është gruaja e 16-të që fiton Nobelin, dhe e para Amerikane që kur Toni Morrison mori çmimin në 1993.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto