Po në Shqipëri? / OBSH: Ja kur do të mbërrijnë vaksinat e para të Covid-19 në Kosovë!

09:32 28/08/20201min140
0335973f6df825fb6ed63fc4018f1b65_L

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se vaksinat e para në Kosovë do të mbërrijnë në qershor të vitit të ardhshëm, duke shtuar se kështu do të mund të mbrohen.

“Prognoza më optimiste është që vaksinat e para do të vijnë në Kosovë në qershor të vitit të ardhshëm, kështu që deri atëherë ne mbetet vetëm të mbrohemi nga Covid-19”, tha Sergy Koryak, përfaqësues i OBSH.

Kujtojmë këtu që, në 24 orët e fundit në Kosovë humbën jetën 6 pacientë, ndërsa u diagnostikuan 141 raste të reja, duke e çuar numrin total të të prekurve në rreth 13 mijë dhe bilanci i viktimave në 498.

Mirëpo, ende nuk kemi një informacion se kur do të vijë në Shqipëri vaksina anti-covid, edhe pse pak ditë më parë Kryeministri Rama u shpreh se Shqipëria ka gati fondin për blerjen e vaksinës, por jo se kur ajo do të vinte në Shqipëri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto