Po krijohet holografik për aplikacionin ”Zoom”, përdoruesit do të ndjejnë atmosferën e realitetit

20:38 17/09/20206min117
foto

Në një botë të shkatërruar nga Covid-19, ngjarjet virtuale, bisedat me video dhe takimet e Zmadhimit janë bërë normë për punëtorët.

Një kompani me bazë në SH.B.A. e quajtur Spatial dëshiron ta bëjë këtë një proces më të natyrshëm me avatarë të gjallë holografik.

Përdoruesit mund të hyjnë në një larmi dhomash dhe të flasin, të bëjnë gjest dhe të bashkëpunojnë në të njëjtën mënyrë siç është e mundur gjatë një takimi personal.

Hapësinor përdor realitetin e shtuar dhe virtual për të krijuar përvojën gjithëpërfshirëse dhe e bën këtë përmes kufjeve VR.

Teknologjia është ende në fillimet e saj, por Spatial kohët e fundit ka lansuar aplikacionin e saj falas në Oculus Rift, një kufje prej $ 400, një hap i madh për ta bërë teknologjinë më të arritshme.

 

Tani është në dispozicion në të gjithë botën në dyqanin Oculus Quest pas një periudhe të suksesshme testimi.

Klientët mund të ulen në hapësirën e tyre virtuale të punës, me kolegë, miq ose klientë dhe falë integrimit me Google Docs dhe Slack, kanë të gjitha burimet e tyre për të dorëzuar.

Deri në 30 persona me kufje mund të bashkohen në të njëjtën kohë, me vend për 20 të tjerë në kamera në internet.

Pas hapjes së suksesshme të Hapësirës në Dyqanin Oculus Quest, tani ka aplikacione iOS dhe Android në zhvillim për të zgjeruar më tej tërheqjen e aplikacionit.

Ndjekja e duarve të ndërtuara lejon avataret, të cilat shfaqen nga beli lart, deri në pesë të lartë, përplasje dhe përplasje grushti pa frikë për përhapjen e një virusi vdekjeprurës.

Avatar i një personi jepet automatikisht në 3D të plotë nga një imazh i vetëm i marrë dhe i ngarkuar në aplikacion.

Babak Beheshti, dekan i Kolegjit të Inxhinierisë dhe Shkencave të Informatikës në Institutin e Teknologjisë të Nju Jorkut, i tha Vox: ‘Unë mendoj se kjo pandemi ka përshpejtuar jo vetëm ritmin e zhvillimit, por gjithashtu ka hapur mundësi biznesi krejt të reja ose të zgjeruara për aplikime të reja ose nevoja që aplikacionet ekzistuese të njihen. ‘

Sidoqoftë, përkundër progresit në platforma më të lira, Spatial thotë se tipari holografik funksionon më së miri në $ 3,500 Hololens 2.

Për shkak të çmimit të tepruar, kjo e vë hapësirën jashtë mundësive për shumicën e klientëve, dhe si rezultat shumica e interesit ka qenë deri tani nga industria.

Për shembull, besohet se Ford është një tifoz dhe përdor Spatial on the Hololens për të mbivendosur udhëzimet mbi dyshemenë e fabrikës në jetën reale për të ndihmuar stafin të ndërtojë automjete.

Hapësinorja shpreson që një ditë të përdorë pajisjet ultra-të shpejta dhe me gjerësi të lartë të bandës së 5G për ta bërë teknologjinë më intuitive.

Opsionet aktuale të konferencave video, të tilla si Zmadhimi, Ekipet e Microsoft dhe Skype, janë rrënuar nga rënia e mbulimit dhe bisedat e mbivendosura, duke i bërë bisedat të vështira në disa raste.

Kjo është pjesërisht për faktin se teknologjitë ekzistuese të internetit pa tel kanë vonesë prej rreth 20 milisekonda, mjaftueshëm që diskutimet të ndihen të shkëputura.

Një tjetër azhurnim i mundshëm për hapësinor i cili varet nga përmirësimet e ardhshme teknologjike është lejimi i teknologjisë për të punuar në aparate më pak të rëndë.

Edhe pse veglat dhe veglat e ngjashme me përkrenaren që aktualisht punojnë janë të vlefshme për tani, Spatial parashikon që teknologjia e saj të integrohet në spektakle me profil të ulët.

Dr Beheshti thotë se ky do të jetë një zhvillim kryesor për teknologjinë dhe do ta bëjë atë më tërheqës për masat.

‘Do të jetë pajisja juaj e komunikimit; do të bësh thirrje telefonike ose video, ‘thotë ai.

“Do të ketë teknologjinë e ngulitur në të për të lejuar këto përvoja AR pothuajse mbi baza normale.”

Sidoqoftë, kjo zvogëlim nuk është aspak e sigurt dhe po u shmanget inxhinierëve më të mirë në botë.

Apple dhe Google po udhëheqin akuzën për krijimin e këtyre syzeve inteligjente, me Apple thuhet se ka 1.000 inxhinierë në këtë rast.

Google kishte shumë bujë në 2013 pas zbulimit të saj të Google Glass, por teknologjia ishte shumë e dobët dhe primitive dhe kurrë nuk u ngrit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto