Përshkallëzohet konflikti mes Greqisë dhe Turqisë

14:23 07/09/20201min127
greqi-1

Kur tensioni mes Greqisë dhe Turqisë është në rritje, Greqia ka marrë vendim për të përforcuar praninë ushtarake në kufirin turk.

Ky konflikt në rritje do të jetë tema kryesore në axhendën e takimeve të Këshillit Europian që do të mbahet më 24 dhe 25 shtator.

Zëvendësminstri grek i emigracionuit tha se Turqia mund të përdorë emigrantët për të evituar sanksionetet dhe është shprehur se :“ Ne jemi të përgatitur dhe do të përgjigjemi siç bëmë në mars”.

Kujtojmë që në mars Turqia pengoi emigrantët të kalojnë kufirin grek. Njëkohësisht dhe forcat greke të sigurisë u vendosën për të ndaluar hyrjen e njerëzve në atë periudhë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto