Përshkallëzohen tensionet/ Armenia akuzon Turqinë se rrëzoi një avion luftarak

19:00 29/09/20203min124
avion

Ministria e Mbrojtjes e Armenisë njoftoi për rrëzimin e një avioni Sy-25 gjatë konfliktit me Azerbajxhanin.

Sipas Jerevanit, piloti i avionit armenë të goditur nga luftëtari turk vdiq.

Një avion armësh Su-25 është rrëzuar nga një aeroplan luftarak turk F-16 në hapësirën ajrore të Armenisë, deklaroi të martën Ministria e Mbrojtjes e vendit. Sipas raporteve paraprake, sulmi u krye nga hapësira ajrore e Azerbajxhanit, citon media ruse, Sputnik.

Fahrettin Altun, një përfaqësues i presidentit të Turqisë, ka mohuar që një avion turk të rrëzojë avionin armen. Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit gjithashtu ka mohuar incidentin.

Më parë, Jerevani deklaroi se avionë të shumtë turq ishin të përfshirë në konflikt në anën e Baku, me F-16 turq që mbështesnin avionë dhe dronë të Azerbajxhanit gjatë sulmeve kundër trupave armene dhe bazave.

“Avionët luftarakë F-16 që i përkasin Forcës Ajrore të Republikës së Turqisë u ngritën nga Baza Ajrore Ganja në Republikën e Azerbajxhanit në 10:30 të mëngjesit të sotëm … Ndërsa kryenin një mision luftarak gjatë betejave anti-ajrore dhe ajrore, një luftëtar F-16 i Forcës Ajrore Turke rrëzoi një aeroplan sulmues Su-25 të Forcave Ajrore Armene në hapësirën ajrore të Armenisë. Piloti vdiq me vdekjen e një heroi”, shkroi Sekretari i Shtypit për Ministrinë e Mbrojtjes së Armenisë Shushan Stepanyan në Facebook.

Më herët gjatë ditës, Ankaraja theksoi se është e gatshme të mbështesë Bakunë “si në negociata dhe në luftime”, duke theksuar se një sulm ndaj Azerbajxhanit është një sulm edhe kundër Turqisë. Deklaratat u bënë ndërsa Armenia dhe Azerbajxhani u përfshinë në një konflikt ushtarak mbi Nag-Karabakun të dielën, me të dy palët duke akuzuar njëra-tjetrën për agresion dhe duke njoftuar mobilizime.

Nagaro-Karabaku, një autonomi me shumicë armene, shpalli pavarësinë e saj nga ajo që ishte atëherë Azerbajxhani Sovjetik në 1991. Një konflikt i madh midis Baku dhe Jerevanit u zgjat deri në 1994 kur palët ranë dakord të fillonin bisedimet e paqes të ndërmjetësuara nga Grupi i Minsk i OSBE dhe Nag -Karabakh ka mbetur një republikë e panjohur që nga ajo kohë.

Ndërkohë në një reagim të minutave të fundit, Turqia ka hedhur poshtë zërat për një rrëzim të avionit. Deklarata e minutës së fundit erdhi nga Shefi i Komunikimit Fahrettin Altun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto