Përplasje midis bandës shqiptare të drogës dhe anarkistëve grekë? ,

23:56 03/09/20204min170
athine

Një incident që pretendohet të ketë ndodhur në fillim të verës midis një tregtari shqiptar droge dhe anëtarëve të grupit anarkist “Ruvikonas” mund të jetë prapa sulmit me plumb në ndërtesën e okupuar BOX në Exarchia, të shtunën herët.

Sipas informacionit nga burime policore të cituara nga “Kathimerini”, në lidhje me incidentin në fjalë, anarkistët kishin hequr me forcë nga sheshi një person që po trafikonte drogë përpara zonës. Ai është një shtetas shqiptar, i cili së bashku me bashkatdhetarët e tij shet drogë në shesh dhe në rrugicat përreth, me gjithë operacionet “fshesa” të policisë, pasi ata vazhdimisht kthehen në “strehimet” e tyre dhe fillojnë shesin përsëri lëndë narkotike.

Hetuesit besojnë se incidenti i fundit është një përgjigje e tregtarëve të drogës ndaj anarkistëve, anëtarë të K*BOX.

DOC-20200902-8212415

Sulmi i armatosur në ndërtesë ndodhi pak pas orës 3 të mëngjesit të së shtunës. Autori i sulmit ishte një person i vetëm dhe qëlloi 8 herë para ndërtesës. Sipas dëshmive, ai u afrua dhe u largua nga vendi i ngjarjes menjëherë pas të shtënave. Incidenti u bë publik nga anëtarët e grupit anarkist me videon e tyre në internet. “Ne nuk e dimë saktësisht se kush e qëlloiNe vlerësojmë se këta janë shpërndarës droge me të cilët kemi qenë në konfrontim të drejtpërdrejtë për disa vjet“, mund të dëgjohet një anëtar i grupit “Rubicon” në një video, cituar nga mediat greke. Një patrullë policie shkoi në vend, ndërsa të dielën dy persona nga ndërtesa shkuan për të dëshmuar.

Sidoqoftë, ata theksojnë se informacioni në dispozicion të tyre është i kufizuar dhe ata po përpiqen të mbledhin dëshmi nga njerëz që nuk kanë asnjë lidhje me anarkistët dhe që kanë qenë dëshmitarë të incidentit. Një zyrtar i lartë gjithashtu konfirmoi se kishte vrima plumbash në fasadën e ndërtesës, por shtoi se oficerët e policisë në detyrë në zonë në kohën e incidentit nuk dëgjuan të shtëna armësh. Burime të tjera sqarojnë se të shtënat kanë ndodhur për një periudhë të gjatë kohore.

Të martën në mbrëmje, u zhvillua një tubim proteste në Sheshin Exarcheion me parullën “ne nuk largohemi as me plumba“. Një tekst që përshkruan sulmin u botua në faqen e internetit të “Rubicon”: “Pak para 3.00 të mëngjesit, të shtunën 29/8, një person i panjohur qëlloi me 8 plumba. Predhat depërtuan në grila, dritare dhe u ngulën në mur. Në atë moment, shumë njerëz ishin brenda por askush nuk u plagos. I huaji u zhduk menjëherë më pas”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *