Përgjigja e Kinës ndaj fjalëve të Trump se “Ne duhet të bëjmë Kinën përgjegjëse për pandeminë”

16:19 24/09/20201min178
Kine Amerike

Kina reagoi ndaj fjalëve të Presidentit të SHBA Donald Trump në fjalimin e tij në Asamblenë e 75-të të Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, duke thënë se “Ne duhet të bëjmë përgjegjëse Kinën, vendin i cili i përhapi ​​këtë pandemi  në botë”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Venbin tha në një deklaratë, se “Shtetet e Bashkuara po shpërfillin faktet dhe po prodhojnë gënjeshtra. Ata po përdorin platformën eOKB për të bërë akuza të pabazuara kundër Kinës me motive negative politike.”

Në përgjigje të pretendimit të Trump se qeveria kineze fillimisht mashtroi Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) duke thënë se nuk ka prova që virusi transmetohet nga personi në person. Kina raportoi pandeminë sa më shpejt ishte e mundur, si dhe patogjenin që shkaktoi sëmundjen. përshkroi dhe ndau sekuencën e ADN-së me botën “.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto