“Përfundoi provat në njerëz muajin e kaluar”- Rusia miraton vaksinën e dytë për COVID-19. Ja çfarë thotë Putin

17:20 14/10/20202min121
VAKSINEN

Rusia ka dhënë miratimin për një vaksinë të dytë COVID-19, sipas regjistrit të saj të ilaçeve të autorizuara.


Lajmin e konfirmoi vetë Presidenti, Vladimir Putin në një takim qeveritar ditën e sotme.

Vaksina u zhvillua nga Instituti Vektor në Siberi dhe përfundoi provat njerëzore të fazës së hershme muajin e kaluar, shkruan Reuters.

Rezultatet nuk janë botuar ende dhe një gjykim në shkallë të gjerë, i njohur si Faza III, nuk ka filluar ende.

Ne kemi nevojë për të rritur prodhimin e vaksinës së parë dhe të dytë“, tha Putini, ndërsa shtoi se: “Ne po vazhdojmë të bashkëpunojmë me partnerët tanë të huaj dhe do të promovojmë vaksinën tonë jashtë vendit.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto