Për shkak të kërcënimit të DAESH evakuohet një fshat në Irak

15:11 03/09/20201min160
Irak

Një qytet në provincën Diyala në Irakun lindor u evakua për shkak të kërcënimit për sulme nga ana e organizatës terroriste DAESH.

Më 30 gusht një person u vra dhe 2 të tjerë  u plagosën në një sulm të militantëve të DAESH në qytetin Al-Khitavin në provincën Diyala.

Për shkak se siguria e jetës së banorëve të fshatit ku jetojnë 100 persona nuk është e  sigurtë nga sulmet e DAESH, duhet të lënë shtëpitë e tyre

Megjithëse kanë kaluar 3 vjet që kur DAESH u dëbua nga rajoni dhe qytetet u morën përsëri, sulmet e organizatës vazhdojnë, veçanërisht në zonat rurale të provincave Kerkuk, Diyala, Mosul, Salahaddin dhe Enbar..

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto