PD, përfundon faza e tretë e kandidatëve, kryesisë i kalojnë 326 emra

20:21 22/10/20201min106
selia-PD (1)

Partia Demokratike ka hyrë në fazën e fundit të përzgjedhjes së kandidatëve.

Pas votimit nga anëtarësia, Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve ka përzgjedhur 326 kandidatë, duke skualifikuar 172 të tjerë bazuar në kontributet që kanë dhënë në politikë dhe në parti.

Kandidaturat e konfirmuara nga anëtarësia do të përbëjnë jo më pak se 80 % të listës së kandidatëve të Partisë në zgjedhje, ndërkohë që jo më shumë se 20 % e listës së kandidatëve do të përzgjidhen nga Kryesia e PDSH-së, si prurje të reja nga bota akademike apo shoqëria civile; përfaqësues të të përndjekurve politikë apo pronarëve; përfaqësues të diasporës; përfaqësues të sipërmarrjes; personalitete politike me kontribut të gjatë në parti; etj.

Lista më emrat do t’i dërgohet bashkëngjitur me një raport për çdo kandidat kryesisë së Partisë Demokratike për tu votuar më pas në Këshillin Kombëtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto