Partia Agrare Ambientaliste/ Shqiptaret dhe ekonomia kerkojne ndihme. Rama qeveri ofron batuta dhe pa pergjegjshmeri.

18:30 02/11/20207min62
agron-duka-paa

Shqiptaret dhe ekonomia kerkojne ndihme. Rama qeveri ofron batuta dhe pa pergjegjshmeri. Vala e dyte e pandemise ka kohe qe po kercenon. Ndyshe nga vala e pare ajo nuk erdhi pa pritur.
Rama me arrogance ka deklaruar se qeveria e tij nuk do te ofronte paketa te trete apo te katert.
Krejt ndryshe po ben cdo lider i pergjegjshem kudo ne evrope dhe ne bote. Kjo arrogance do te thote braktisje e shqiptareve ne meshire te varferise ne rritje te papunesi ne rritje, te falimentimeve ne rritje. Ky qendrim i pa pergjegjshem i Rames dhe qeverise se tij te deshtuar konkretizohet ne faktin edeklaruar nga FMN se Shqiperia ne fazen e pare ka ofruar ndihmen me te ulet buxhetore anti krize krahasuar edhe me cdo vend tjeter te Ballkanit Perendimore.

Sapo vala e dyte u be kercenuese te gjitha qeverite prezantuan masat e ashpra mjeksore parandaluese dhe masat ekonomike e financiare mbeshtetese per te prekurit nga nje reduktim deri ne mbyllje te aktivitetit ekonomike.

Gjermania do te kompesoj 75 % te xhiros se bizneseve te vogla, sepse do njerezit te punojne dhe te mos i shtohen papunesine.

Qeveria greke sapo qartesoj nje pakete mbeshtetese me 9 konkrete nga shtyrja e padimit te detyrimeve fiskale dhe te kredive deri edhe tek masa mbeshtetese per gjithe te prekurit nga kriza.

Shume vende te prekura nga mbyllja e linjave ajrore dhe demtimi nga turistet e huaj po nxisin me masa konkrete turizmin e brendshem.

Qeveria Rama injoron papunesine, injoron varferine, injoron falimentimet e bizneseve dhe eshte i angazhuar plotesisht thjeshte per oligarkine dhe ppp-te korruptive ku po harxhon qindra milion euro.

Asnje qindarke nuk vonoj Ramaqeveri ti paguaj oligarkeve, ndersa te pa punet, te varferit dhe bizneset i ka lene ne meshire te fatit te hidhur qe ju rendon perdite.

Asnje justifikim nuk ka kjo sjellje e Rilindave thjeshte tejngopje nga pushteti absolut, abuziv dhe i babezitur.

PAA kerkon qe opozita e bashkuar te parashtroj nje plan konkrete per luften kunder panderime dhe pro ekonomise duke qartesuar politikat dhe masat konkrete mbeshtetese per te pa punet, per te varfrit, per pensioniste dhe per bizneset.

Shqipetaret meritojne mbeshtetje dhe shprese.

Shpresa duhet te vij nga nje model qeverises me zemer dhe jo me arorgance. Te qeverisjes me dashuri dhe solidaritet njerezore dhe jo me arrogance dhe babezi.

ZSH

Greqia tjetër paketa mbështetëse për punëtorët dhe biznesin e goditur nga pandemia. Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas, ka paraqitur paketën mbështetëse për punëtorët dhe kompanitë. Petsas theksoi se qeveria greke huazoi me norma interesi historikisht të ulëta për fuqizim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto