Palmer: Kosova dhe Republika Srpska nuk mund të krahasohen

21:05 09/09/20201min79
Palmer

I Dërguari Special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ka thënë se marrëveshja e arritur në Shtëpinë e Bardhë kishte për qëllim mbështetjen e normalizimit të marrëdhënieve ekonomike.

“Normalizimi ekonomik duhet të mundësojë normalizimin politik të marrëdhënieve. Unë isha në Bruksel disa ditë më parë dhe bisedova me (Miroslav) Lajcak, (Aleksandar) Vuçiq dhe (Avdullah) Hotin. Unë thashë që Shtetet e Bashkuara mbështesin procesin e udhëhequr nga BE dhe nuk do ta përfshija Bosnjën dhe Hercegovinën në ato procese fare. Ajo që po ndodh me Republikën Srpska është një çështje e brendshme e BeH dhe ky është angazhimi edhe i Vuçiq”, ka thënë Palmer, raporton Dnevni Avaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto