Palestina ndërpret marrëdhëniet me vendet që hapin ose zhvendosin ambasadën në Jerusalem

03:40 07/09/20204min88
4793100271002587640360no-780x439

Autoritetet palestineze kanë njoftuar se do të ndërpresin marrëdhëniet me të gjitha vendet që do të hapin ose lëvizin ambasadat nga Tel Avivi në Jerusalem.

Këtë e ka bërë të ditur përmes llogarisë në Twitter, Sekretari i Përgjithshëm i Bordit Ekzekutiv të Organizatës Çlirimtare Palestineze (PLO), Saeb Urekat, pas njoftimeve të njohjes së Kosovës nga Izraeli, ku Prishtina zyrtare ka bërë të ditur se do të hap ambasadën në Jerusalem.

Gjithashtu edhe shteti i Serbisë do të zhvendos ambasadën nga Tel Avivi në Jerusalem,

 

Ne i bëjmë thirrje të gjitha shteteve që të respektojnë të drejtën ndërkombëtare. Shkelja e së drejtës ndërkombëtare nuk është tregues i fuqisë, por i dobësisë, tha Erekat.

“Palestina do të ndërpresë marrëdhëniet e saj me çdo vend që do të lëvizë ose hapë ambasadën e saj në Jeruzalem. Ne nxisim të gjitha shtetet e kombeve t’i binden ligjit ndërkombëtar, duke përfshirë rezolutat e Këshillit të Sigurisë 478 dhe 2334. Shkelja e ligjit ndërkombëtar është një shenjë e dobësisë dhe jo e fuqisë”, shkruan Erakat në llogarinë zyrtare të Twitterit.

Kujtojmë se në marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë të Uashingtonit, të cilën e ka nënshkruar kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, parashikohet njohje reciproke me Izraelin dhe hapjen e ambasadës së vendit tonë në Jerusalem.

Gjithashtu edhe shteti serb pritet ta zhvendos ambasadës nga Tal Avivi në Jerusalem, pasi nënshkroi një marrëveshje mbi normalizimin e marrëdhënieve ekonomike me Kosovën, ku ishte prezent edhe presidenti amerikan, Donald Trump.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto