OBSH: Varianti Delta i Covid-19 po bëhet dominant në gjithë botën

18:35 18/06/20213min107
3DF85CC4-463A-4B73-AD76-30C28655B632-768x553

Varianti Delta i COVID-19, i identifikuar për herë të parë në Indi, po bëhet varianti mbizotërues global i sëmundjes, deklaroi shefi shkencëtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Britania ka raportuar një rritje të madhe të infeksioneve me variantin Delta, ndërsa zyrtari i lartë i shëndetit publik i Gjermanisë parashikoi që ai do të bëhej me shpejtësi varianti mbizotërues atje, pavarësisht rritjes së normave të vaksinimit, raporton Reuters.

Kremlini fajësoi për rritjen e rasteve me COVID-19 ngurrimin për të bërë vaksinime dhe “nihilizëm” pas regjistrimit të infeksioneve të reja në Moskë, kryesisht me variantin e ri Delta, duke nxitur frikën e një vale të tretë.

“Varianti Delta është në rrugën e duhur për t’u bërë variant mbizotërues globalisht për shkak të transmetueshmërisë së tij të shtuar,” tha Swaminathan në një konferencë shtypi.

Variantet e koronavirusit u cituan nga CureVac kur kompania gjermane këtë javë raportoi se vaksina e saj provoi vetëm 47% efektive në parandalimin e sëmundjes.

Kompania tha se dokumentoi të paktën 13 variante që qarkullojnë brenda popullatës së saj të studimit.

Duke pasur parasysh se vaksinat e ngjashme mARN nga Pfizer (PFE.N) dhe BioNTech (22UAy.DE) dhe Moderna (MRNA.O) postuan nivele efikasiteti në 90%, Swaminathan tha se bota kishte pritur më shumë nga kandidati i CureVac.

“Vetëm sepse është një tjetër vaksinë e ARNi, ne nuk mund të supozojmë se të gjitha vaksinat e ARN-së janë të njëjta, sepse secila prej tyre ka një teknologji pak më të ndryshme,” tha Swaminathan, duke shtuar dështimin e papritur nënvizuar vlerën e provave të fuqishme klinike për të testuar produkte të reja.

Zyrtarët e OBSH-së thanë se Afrika mbetet një fushë shqetësimi, edhe pse përbën vetëm rreth 5% të infeksioneve të reja globale dhe 2% të vdekjeve.

Rastet e reja në Namibia, Sierra Leone, Liberi dhe Ruanda janë dyfishuar në javën e fundit, tha shefi i programit të urgjencave të OBSH-së Mike Ryan, ndërsa aksesi i vaksinave mbetet i vogël.

“Është një trajektore që është shumë, shumë shqetësuese,” tha Ryan. “Realiteti brutal është se në një epokë të varianteve të shumta, me transmetueshmëri të shtuar, ne kemi lënë pjesë të mëdha të popullsisë, popullsinë e prekshme të Afrikës, të pambrojtur nga vaksinat.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto