OBSH: Shumica dërrmuese e botës mbetet në rrezik nga Covid-19

17:38 05/10/20202min143
covid-19-header-2000x769.jpg.2020-03-20-09-55-30-696x363

Një në 10 njerëz në të gjithë botën mund të ketë marrë Covid-19, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë, në një takim të veçantë të drejtuesve të OBSH-së.

Një zyrtar i lartë tha se ky vlerësim nënkupton se “shumica dërrmuese e botës mbetet në rrezik”.

Pak më shumë se 35 milionë njerëz janë konfirmuar se janë infektuar me koronavirus, edhe pse vlerësimi i OBSH-së e vë shifrën e vërtetë afër 800 milionë.

Ekspertët kanë thënë prej kohësh se numri real i rasteve do të tejkalojë ato të konfirmuara.

OBSH po takohet në selinë e saj në Gjenevë, Zvicër, për të diskutuar përgjigjen globale ndaj pandemisë.

Dhjetë muaj pasi u shfaq për here të pare në Wuhan të Kinës, kriza nuk tregon asnjë shenjë përfundimi. Disa vende po shohin valë të dytë pas zbutjes së kufizimeve dhe në disa raste numrat e të infektuarve janë edhe më të larta.

Duke bërë thirrje për solidaritet dhe udhëheqje të vendosur nga vendet, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se ka pasur dallime të dukshme në numrin e rasteve në të gjithë botën.

“Megjithëse të gjitha vendet janë prekur nga ky virus, duhet të kujtojmë se kjo është një pandemi e pabarabartë. Dhjetë vende zënë 70% të të gjitha rasteve dhe vdekjeve të raportuara dhe vetëm tre vende zënë gjysmën”, tha ai.

Më shumë se një milion njerëz kanë vdekur nga virusi, sipas një rezultati nga Universiteti Johns Hopkins. SHBA-të, India dhe Brazili kanë parë numrin më të lartë të infeksioneve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto