OBSH paralajmëron: Nuk duhet manipuluar me informacionet rreth pandemisë, respektimi dhe pranimi i gabimeve rikthen besimin te qytetarët

11:54 08/09/20201min144
OBSH

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Situata të Jashtëzakonshme, Michael Ryan, ka paralajmëruar qeveritë që ofrojnë informacione me motive politike rreth pandemisë së coronavirusit, se mund të ballafaqohen me reagime politike, raporton AP.

Ryan theksoi se tentimet për paraqitje të zgjidhjes së problemeve të caktuara për njerëzimin, nuk është një strategji afatgjate që mund të fitojë.

“Transparenca, respektimi dhe pranimi i gabimeve mund të ndërtojnë besimin”, ka thënë Ryan duke iu përgjigjur pyetjeve lidhur me pretendimet e vazhdueshme të qeverisë braziliane sa i përket pandemisë së COVID-19.

Nëse komunitetet vlerësojnë se po marrin informacione të cilat për qëllime politike po manipulohen, atëherë sipas Ryan një gjë e tillë mund të rikthehet si “boomerang”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto