OBSH: Mos e ktheni Covid-19 në ‘futboll politik’

14:27 17/09/20202min121
obsh-5

Eksperti i emergjencave i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i pyetur të enjten në lidhje me deklaratat kontradiktore nga Presidenti amerikan, Donald Trump dhe zyrtarët shëndetësorë të SHBA për Covid-19, tha se është e rëndësishme që të gjitha vendet të kenë “mesazhe të qëndrueshme” për publikun e tyre.

Drejtori i Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Robert Redfield, tha se një vaksinë mund të përhapet gjerësisht në mes të vitit 2021 dhe maskat mund të jenë më efektive.

Nga ana tjetër, Trump, në një konferencë shtypi, tha se ai beson se një vaksinë do të gjendet shumë më shpejt.

“Është e rëndësishme që të kemi mesazhe të qëndrueshme nga të gjitha nivelet; mesazhe të qëndrueshme midis shkencës dhe mes qeverisë, ”tha Mike Ryan i OBSH-së.

“Ajo që është e rëndësishme është që qeveritë, institucionet shkencore, të rishikojnë provat dhe të japin informacionin më gjithëpërfshirës dhe të kuptueshëm, në mënyrë që njerëzit të marrin veprimet e duhura”.

Ryan, një veteran i shpërthimeve të Ebola-s në Afrikë dhe epidemive të tjera, tha se autoritetet duhet të angazhohen me komunitetet për të adresuar ankthin.

“Konfuzioni dhe shqetësimi i njerëzve janë të kuptueshme. Duhet të tregohet kujdes për të mos e kthyer Covid-19 në një lloj futbolli politik, ”shtoi ai.

Maria Van Kerkhove, drejtuesja teknike e OBSH-së për Covid-19, tha se rekomandoi një paketë gjithëpërfshirëse të masave duke përfshirë distancën fizike për të parandaluar përhapjen e virusit.

“Maskat janë pjesë e saj,” shtoi ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto