OBSH kërkon më shumë kontribute për ndalimin e pandemisë

14:24 10/09/20201min92
Tedros-Adhanom-Ghebrejesus

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u kërkoi shteteve të kontribuojnë me burime që mund të përshpejtojnë produktet të cilat mund të ndihmojnë në ndalimin e pandemisë së koronavirusit.

Programi i OBSH-së, ACT-Accelerator, tashmë mbështet kërkimin për vaksinat, ilaçet dhe diagnostikimet e mundshme, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Por ne duhet të rrisim provat tona klinike, prodhimin, licencimin dhe kapacitetin rregullues në mënyrë që këto produkte të mund të arrijnë tek njerëzit dhe të fillojnë të shpëtojnë jetë,” tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto