Numri i personave të shëruar nga Covid-19 në botë ka tejkaluar 18 milion

11:14 02/09/20201min117
Covid ne Bote

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, ku u përpiluan të dhëna për rastet Covid-19, 18 milion e 14 mijë e 634 njerëz të infektuar në botë arritën të mposhtnin sëmundjen.

5 vendet e para ku më së shumti pacientë u rikuperuan ishin SHBA (3 milion e 458 mijë e 559), Brazili (3 milion e 97 mijë e 734), India (2 milion e 872 mijë e 714), Rusia (815 mijë e 705) dhe Afrika e Jugut (540 mijë e 923). .

Në epideminë Kovid-19, e cila u shfaq në Wuhan, provinca Hubey e Kinës dhe u përhap në botë, numri i rasteve tejkaloi 25 milion e 719 mijë në të gjithë botën, ndërsa 856 mijë e 269 njerëz vdiqën në epidemi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto