Nuk vonon reagimi i Ramës/ Policia u ndaloi protestën, kryeministri i fton mjekët në takim

17:58 23/09/20201min151
edirama-780x405-1

Edi Rama ka thirrur mjekët për takim në kryeministri ditën e nesërme në orën 09:00. Ky reagim erdhi pasi mjekët paralajmëruan një pròtestë ditën e nesërme në orën 10:00 para oborrit të QSUT-së, por pòlícia u ka refuzuar lejen me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet në kohë pándemie.

Sindikata e Mjekève të Shqipërisë i ka dërguar një shkresë me 4 pika qeverisë shqiptare ku kërkohet rritje e vlerësueshme e trajtimit financiar, sigurimi i jetës së personelit shëndetësor, sigurimi i të gjitha kushteve për një ushtrim dinjitoz të detyrës së tyre si dhe të shpallen dëshmorë mjekët që humbin jetën në detyrë.

Megjithatë atyre u është refuzuar leja nga Pòlícia e Tiranës me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet masive për shkak të situatës me Còvid19.

Këtë kërkesë e kanë firmosur shumë mjekë si vajza e ish-deputetit socialist Namik Dokle, Anika Dokle, mjekët Arjan Harxhi, Alfred Gega, Alert Xhaja, Arvin Dibra, Alketa Hoxha, Altin Kuqo, Gentian Stroni A. Belshi etj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto