Nis fushata e vaksinimit kundër Ebolas, shkak rritja e numrit të rasteve pozitive

22:18 23/02/20212min36

mbi-11000-vaksina-kunder-eboles-do-te-arrijne-ne-guinea_602e896cc3897

Guinea ka nisur fushatën e vaksinimit kundër Ebolas këtë të martë, si një masë për të ndaluar edhe një herë tjetër ‘ringjalljen’ e virusit.

Lajmin e bëri të ditur OBSH, e cila njoftoi se vaksnimi ka nisur me punonjësit e shëndetësisë në komunitetin rural të Gouecke.

“Vaksinimi përdor ‘strategjinë e unazës’, ku të gjithë njerëzit që kanë rënë në kontakt me një pacient të konfirmuar me Ebola, vaksinohen, si dhe punonjësit e frontit të parë të luftës me virusin”, tha OBSH në një deklaratë.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi se përmes përvojës dhe ekspertizës së krijuar, të kombinuar me vaksina të sigurta dhe efektive, Guinea ka mjetet dhe njohuritë e duhura për t’iu përgjigjur shpërthimit të Ebolas.

Guina ka regjistruar 4 raste pozitive, 4 të dyshuara dhe 5 viktima, që pas shpërthimit të periudhës 2013-2016, që vrau mbi 11 mijë persona, shkruan Reuters. /Descript.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto