Nga rrëmbimet me dhunë tek trafiku i drogës, midis 18 të arrestuarve në Spanjë edhe shqiptarë. Policia ndërhyri para kohe për të… (VIDEO)

19:00 11/09/20203min107
Spanje

Nga një operacion kundër trafikut të drogës kanë përfunduar në pranga 18 persona të kombësive të ndryshme.

Ata akuzohen se ishin pjesë e një grupi të dyshuar kriminal kushtuar trafikut të drogës dhe rrëmbimit në rajonin e Alicante të Vega Baja nç Spanjë.

Sipas Gardës Civile, brenda kornizës së operacionit ‘Olón’, i cili filloi prillin e kaluar, këtyre individëve u atribuohen krimet e pretenduara të trafikut të drogës, që i përkasin një grupi kriminal, rrëmbim dhe lëndime të rënda.

Dhjetë nga tetëmbëdhjetë të arrestuarit, midis 19 dhe 47 vjeç dhe me origjinë spanjolle, shqiptare, angleze, holandeze dhe argjentinase, janë prapa hekurave.

Rrëmbimi për hakmarrje

Gjatë hetimit, agjentët zbuluan se dy anëtarë të grupit ishin ndarë nga bërthama kryesore me qëllim që të vepronin si ndërmjetës në transaksionet e drogës.

Konkretisht, një nga marrëveshjet e bëra për anëtarët e organizatës së dytë ishte shitja e tre baleta hashashi – ekuivalente me rreth 90 kilogramë – për një total prej 240,000 euro.

Kur u ndien të mashtruar, “si hakmarrje dhe për të dhënë shembull”, ata rrëmbyen një nga ndërmjetësit, i cili u mbajt për një natë të tërë në një shtëpi në qytetin e Alicante të Catral . “Atje ai u lidh në një karrige dhe u torturua, për një natë të tërë, derisa arriti të shpëtonte, duke përfituar nga fakti që ata e lanë vetëm për disa minuta” dhe, ndërkohë, ndërmjetësi tjetër u përpoq “dëshpërimisht” për të mbledhur paratë e kërkuara se mund të kishte të njëjtin fat.

Agjentët e Gardës Civile u detyruan të lënë mënjanë hetimet në trafikun e drogës për t’u përqëndruar në mbrojtjen e viktimës dhe për të gjetur dhe arrestuar ata që ishin përgjegjës për rrëmbimin.

Gjatë këtyre pesë muajve të hetimit, tetë kërkime shtëpie janë bërë në Almoradí dhe Catral , një kulturë marihuane me 85 bimë është çmontuar, pesë kilogram boçe të së njëjtës substancë janë kapur, disa doza kokainë, tre armë të gjata, 15,000 euro në para dhe tre automjete të nivelit të lartë.

Arrestimet u kryen në një mënyrë të shkallëzuar midis fundit të korrikut dhe fillimit të gushtit (që përkon me rrëmbimin) dhe shtatë të fundit u arrestuan gjatë shtatorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto