Nesër pritet të ndodhë një event i veçantë qiellor

12:15 25/05/20211min77
28106388-8295923-Stunning_images_from_across_the_UK_and_Europe_reveal_the_dazzlin-a-3_1588840212334

Hëna e kyqe, sateliti i vetëm natyror i planetit tonë do të duket 14 për qind më i madh dhe 30 për qind më i shndritshëm në qiellin e natës.

Kjo hënë e jashtëzakonshme e prillit njihet ndryshe edhe si ‘hëna e luleve’ sepse shfaqet në kohën e lulëzimit të tyre.

Eventi i veçantë qiellor pritet të jetë i dukshëm në 26 maj, atëherë kur hëna arrin pikën e saj më të afërt me Tokën.

Eventi do të rastisë dhe me një eklips hënor i cili do ta bëjë hënën të duket e kuqe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto