Në kryeqytetin e Azerbajxhanit mbahet konferenca virtuale “Trashëgimia e Shqipërisë Kaukaziane”: Armenia paturpësisht i konsidreon kishat shqiptare si të sajat

20:31 20/09/20204min185
ppop
“Puna për restaurimin e kishës së lashtë të krishterë u treguar. Ishte një periudhë kur Azerbajxhani ishte duke shëruar plagët e luftën dhe vendi nuk kishte shumë fonde. Por, përkundër kësaj, Azerbajxhani bëri një hap të madh, i cili gjithashtu  ka domethënie historike.”- ka thënë drejtori i Këshillit të Ekspertëve në Baku.

TIRANË–  Në një video-konferencë me titull “Trashëgimia e Shqipërisë Kaukaziane” që është mbajtur virtualisht nga ekspertët në Baku, aktivitet ky i organizuar me rastin e ekspeditës në kishën pranë fshatit Kish, rrethi Sheki.

Së pari, moderatori i aktivitetit, drejtori i Këshillit të Ekspertëve të kryeqytetin e Azerbajxhanit, Ph.D. Elkhan Alasgarov mbajti një fjalim në hapjen e konferencës.

Më pas kanë folur edhe të gjithë pjesmarrësit e tjerë, si Doktori i Shkencave Historike, Profesor Mahabbat Pashayeva, Kryetar i Komunitetit “Udi” të Rajonit të Volgogradit të Federatës Ruse, Doktor Richard Danakar, Drejtori Ekzekutiv i Baku Ravan Hasanov, Kryetari i Komunitetit të Krishterë Shqiptaro-Udi  Robert Mobili, historiani dhe ekspert i njohur azerbajxhanas Rizvan Huseynov, si dhe Zëvendës Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së lajmeve “Trend“, Gulnara Mammadzade.

“Një ekspeditë e madhe e Akademisë Kombëtare të Azerbajxhanit mbërritën në fshatin Kish në rrethin Sheki dhjetë vjet më parë me udhëzimet e qeverisë së Azerbajxhanit.”-  tha Alasgarov.

“Puna për restaurimin e kishës së lashtë të krishterë është treguar për banorët dhe besimtarët e krishterë.  Ishte një periudhë kur Azerbajxhani ishte duke shëruar plagët e luftën dhe vendi nuk kishte shumë fonde. Por, përkundër kësaj Azerbajxhani bëri një hap të madh, i cili gjithashtu ka domethënie historike.”- ka thënë drejtori i Këshillit të Ekspertëve në Baku.

“Azerbajxhani, një vend i banuar kryesisht nga banorë myslimanë, restauroi dhe hapi një kishë për njerëzit më të lashtë të Kaukazit.”-tha Alasgarov.

“Mendoj se ky është një rast i pashembullt në botë kur historia e këtij vendi akoma ka të freskëta çështjet e pushtimi të territorit, një vend ku shërimi i plagëve të luftës ka zgjatur shumë, ka pritur një milion refugjatë në të njëjtën kohë ndihmoi të vogël, por në të njëjtënkohë Azerbajxhani kërkon ndihmë. Çështja është trashëgimia e të gjithë atyre njerëzve që banuan në Azerbajxhan gjatë periudhës së krishterë.” është shprehur Drejtori Ekzekutiv i Baku Ravan Hasanov.

“Unë mendoj se ky është një shembull për kaq shumë vende sa janë përpjekur në çdo mënyrë për të asimiluar këtë komunitet. Këtu duhet të themi se Armenia, e cila pushtoi territoret tona, paraqet kishën shqiptare si kisha armene. Azerbajxhani jep një kontribut të paçmuar në ruajtja e trashëgimisë historike të civilizimit botëror, restaurimin e kishave antike të krishtera, ndërsa Armenia, e cila  pretendon titullin e një vendi të lashtë të krishterë, paturpësisht paraqet kishat shqiptare si të sajat. Azerbajxhani dhe popujt  që banojnë në  këtë shtet janë  pasardhësit e Shqipërisë Kaukaziane.”-përfundoi Alasgarov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto