Ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor/ Kuvendi i miraton më 1 tetor

10:55 23/09/20201min70
WhatsApp-Image-2020-09-23-at-10.36.50-600x450-1

Mazhoranca nuk humbet kohë, Konferenca e Kryetarëve vendos: Ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor kalojnë në Kuvend më 1 tetor

Në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve është vendosur që ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor do të kalojnë në javën e ardhshme në Kuvend më 1 tetor.

Deri më 30 shtator është afati i Komisionit të Posaçëm Parlamentar për të reflektuar këto ndryshime, teksa në Këshillin Politik ende s’ka konsensus.

Mazhoranca dhe opozita parlamentare kanë dorëzuar nga një draft, dhe Gjiknuri ka paralajmëruar se me apo pa opozitën jashtëparlamentare, brenda afatit ndryshimet kushtetuese do të reflektohen në Kodin Zgjedhor për mos lënë vakum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto