NASA publikoi pamjet e uljes së anijes kozmike në Mars, më të veçanta se kurrë (VIDEO)

22:00 22/02/20212min51

Screenshot_1-110-780x439

Agjencia Amerikane e Hapësirës, ka publikuar video të paprecedentë të uljes së anijes kozmike, Perseverance në planetin e Marsit. Rover u dërgua në Mars i pajisur me shumë kamera, shtatë prej të cilave ishin dedikuar momentit të uljes.

Anija kozmike më e përparuar hyri javën e kaluar në atmosferën e Marsit dhe më pas u ul në mënyrë të sigurt në Liqenin Krater pas gati shtatë muajsh udhëtimi, duke filluar një kërkim për prova të jetës antike mikrobiologjike në Planetin e Kuq.

Ajo duhej të kryente një seri komplekse manovrash në mënyrë perfekte dhe të ngadalësohej kur zbriste për të shmangur rreziqet sipërfaqësore dhe të vendoste lehtë roverin në gjashtë rrotat e tij.
Inxhinierët e NASA-s, procesin e uljes në Mars të anijes kozmike me shaka i cilësuan si “shtatë minuta frike”.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto