Momenti kur Joe Biden kërkonte bombardimin e Beogradit

23:24 06/11/20201min1592
auto_asfgfd1604699704

Joe Biden është shumë afër që të zgjidhet president i 46-të i SHBA-ve.

Fitorja e tij po mirëpritet shumë edhe në Kosovës, marrë parasysh kontributin e hershëm të Biden për çlirimin e Kosovës.

Biden ka qenë një nga mbështetësit e hershëm të Kosovës në Senatin Amerikan. Ai ka qenë mbështetës i kauzës së vendit tonë për liri dhe një kundërshtar i madh i Serbisë dhe agresionit të saj në vendet e ish-Jugosllavisë, shkruan Reporteri.

Biden mbështetur fuqimisht ndërhyrjen ushtarake të NATO-s, në Kosovë, si dhe është shprehur në favor të pavarësisë së Kosovës, përpara se këto dy zhvillime të bëheshin realitet.

Në vitin 1998 gjatë një debati në senatin amerikan, Biden kishte mbajtur një fjalim për konfliktin Kosovës–Serbi.

Aty ai thotë se ka sugjeruar që Beogradi të bombardohet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto