Momenti kur hidhet në erë ura që lidh Armeninë me Nagorno-Karabakun

18:42 02/10/20203min161
1-20-780x439

Që nga java e kaluar luftimet e ashpra në Nagorno-Karabak nuk kanë të ndalur. Në rrjetet sociale mund të shihet shkëmbime të zjarrit, kurse të dyja palët në baza ditore po raportojnë për zhvillimet në terren.

Në internet është shfaqur një video e filmuar nga kamerat e sigurisë, ku shihet momentin kur sulmohet me raketë një urë që lidh Armeninë me Karabakun afër lumit Akar, transmeton Telegrafi.

Derisa një veturë po i afrohej urës, raketa që vie me shpejtësi të madhe shpërthen mbi urë, duke bërë që një top i madh i “zjarrtë” të krijohet përreth.

Situata në Nagorno-Karabak ka eskaluar nga java e kaluar, kurse Armenia dhe Azerbajxhani nuk po ndalen duke akuzuar njëra-tjetrën për fillimin e luftimeve.

Ministria azere e Mbrojtjes më 27 shtator ka njoftuar se forcat e armatosura të Armenisë kanë granatuar terrenin përgjatë vijës kufitare në Karabak, dhe se në mesin e viktimave ka edhe civilë dhe ushtarë.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *