Mjeku i njohur tregon si ta dallojmë koronavirusin nga virozat e stinës

15:02 02/10/20202min64
images (16)

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka publikuar ditën e djeshme një listë për të kuptuar dallimet dhe ngjashmëritë midis virozave të stinës dhe koronavirusit.

Brataj ka renditur në Facebook, simptomat e gripit dhe të ftohjes në mënyrë që pacienti të bëjë dallimet me simptomat e koronavirusit.

Postimi i plotë:

VIROZAT, NGJASHMËRITË DHE DALLIMET MIDIS TYRE

Epidemia nga Sars-Cov2/Covid-19 vazhdon të jetë prezent prej shtatë muajsh duke u përditësuar çdo ditë mbi gjendjen e saj.

Ndërkohë po mbërrijnë virozat e stinës të cilat kanë shumë ngjashmëri dhe dallime midis tyre.

Për këtë arsye le të flasim se si duhet të veprojmë në rastin e shfaqjes së sëmundjeve me shkaktarët përkatës. Le të fillojmë me Ftohjen(Rrufën) që është tipike e kësaj periudhe dhe Gripin që po ashtu është drejt mbërritjes.

Për të pasur idetë e qarta le të kthjellohemi që në fillim që pika e parë është kontakti me MJEKUN. Së dyti le të shohim dallimet midis tyre për tu orientuar më shpejt se kush mund të jetë shkaktari gjendjes tonë SHËNDETËSORE.

Sot po flasim për dallimet midis RRUFËS DHE GRIPIT për të vazhduar më tej me ngjashmëritë dhe dallimet midis GRIPIT DHE COVID-19. Këto ngjashmëri dhe dallime i kemi përmbledhur në tabelën e mëposhtëme:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto