Midis Rusisë dhe SHBA krijohen tensione gjatë “patrullimit” në Siri

19:32 27/08/20201min91
siri rusi usa

Ministria Ruse e Mbrojtjes akuzoi trupat amerikane për bllokimin dhe mos lejimin e patrullës ruse gjatë një përplasje së automjeteve ushtarake ruse dhe amerikane në Sirinë lindore. Katër ushtarë amerikanë u plagosën në këtë përplasje.

Në deklaratën e bërë nga Ministria e Mbrojtjes Ruse, u raportua se Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Rus Valeriy Gerasimov zhvilloi një bisedë telefonike me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të SH.B.A. Mark Milley.

Në deklaratë, u theksua se pala amerikane ishte informuar më parë siç kërkohej nga procedura para se kolona ushtarake ruse të kalonte.

U raportua se të paktën 4 ushtarë amerikanë u plagosën si rezultat i përplasjes midis automjetit në kolonën ushtarake ruse dhe automjetit ushtarak amerikan në lindje të Sirisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto