Me 18 emigrantë në furgon, arrestohen dy të rinj nga Tirana

11:13 01/09/20203min86
emigrante-pogradec-696x381

Dy persona janë arrestuar nga policia pasi u kapën duke transportuar 18 emigrantë të paligjshëm nga Pogradeci në drejtim të Tiranës e më pas drejt vendeve të BE.

Të arrestuarit E. I., 29 vjeç, lindur në Korçë dhe banues në Tiranë si dhe A. P., 24 vjeç, banues në Tiranë, u kishin premtuar emigrantëve kalimin drejt vendeve të BE kundrejt përfitimit prej 100 euro.

Një ditë më parë policia e Pogradecit arrestoi një tjetër person, i cili transportonte 27 emigrant me një furgon mallrash

Njoftimi

Qarku Korçë

Vijojnë goditjet e njëpasnjëshme në kuadër të operacionit policor “Perimetri”.

Në vijim të këtij operacioni, goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

Arrestohen në flagrancë nga Policia 2 shtetas, të cilët po transportonin 18 emigrantë të paligjshëm.

Strukturat për Hetimin e Krimeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, në bashkëpunim me Policinë Kufitare dhe Komisariatin e Policisë Pogradec, në vijim të operacionit policor “Perimetri”, goditën një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit kundrejt fitimit, me qëllim dërgimin e tyre drejt vendeve të BE-së. Si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve:

  • E. I., 29 vjeç, lindur në Korçë dhe banues në Tiranë.
  • A. P., 24 vjeç, banues në Tiranë.

29-vjeçari, është kapur në afërsi të fshatit Stropckë, Pogradec, duke transportuar në drejtim të Tiranës, me mjetin furgon tip “Volkswagen”, 18 emigrantë të paligjshëm, i cili në bashkëpunim me shtetasin A. P., (në rolin e shoqëruesit) iu kishin premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së, kundrejt fitimit prej 100 euro për secilin prej tyre.

Materialet i kaluan Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Pogradec për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve, kryer në bashkëpunim”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *