Mbi 90 milionë amerikanë tashmë kanë votuar në zgjedhjet presidenciale

23:10 01/11/20201min116
5497b509-847c-4814-b35c-cfa5f6ae19e0-780x439

Një trend i madh në këtë sezon zgjedhor ka qenë që amerikanët të shkojnë herët në votime.

Deri më sot, rreth 92,038,417 vota janë hedhur tashmë nga votuesit, rreth një e treta e tyre personalisht – 33,141,215 – dhe pjesa tjetër – 58,897202 – me postë, raporton bbc.

Kjo përfshin edhe Donald Trump dhe Joe Bidenin, si dhe kandidatët për zëvendëspresident, Mike Pence dhe Kamala Harris.

Në Teksas, votat e parakohshme kanë tejkaluar numrin e përgjithshëm të votave të hedhura në zgjedhjet e fundit të përgjithshme.

Në një nivel kombëtar, votuesit kanë hedhur tashmë 66.8 për qind të votave të përgjithshme të numëruara në zgjedhjet e vitit 2016, sipas Projektit të Zgjedhjeve të SHBA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto