Maqedonia pritet që t’i hapë kufijtë javën e ardhshme me vendet e rajonit

09:46 18/09/20201min84
Maqedonia e Veriut

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se vendet e rajonit gjatë javës së ardhshme do të marrin vendim përfundimtar për hapje të kufijve.

Mbledhja e ardhshme për regjimin e lëvizjes së qytetarëve nga rajoni do të zhvillohet ‘online’ mes gjashtë vende nga Ballkani Perëndimor, përfshirë këtu Bullgarinë dhe Greqinë.

Ministri Filipçe në emisionin ‘Rruga drejt’ tha se gjendja epidemiologjike është e ngjashme në gjithë rajonin dhe kjo balancë do të mund të liberalizojë kalimin në kufij dhe lëvizjen e lirë në vendet e rajonit.

Një nga kushtet është edhe heqja e PCR testimet në mënyrë që të kalohet kufiri.

Raportoi  pusullashqiptare.al Shkup

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto