Maliqi: Të hapet edhe një Gjykatë e Hagës për krimet e padënuara të Serbisë

13:32 11/10/20201min123
shkelzen maliqi

Publicisti Shkelzen Maliqi ka kërkuar që Serbia të detyrohet të zbulojë 16 varrezat masive të krimeve të luftës që në një emision televiziv i përmendin zyrtarët e kabinetit të ish-kryeministrit serb Zoran Gjingjiq.

Ai po ashtu ka kërkuar që të hapet edhe një Gjykate e Hagës për krimet makabre te padënuara të Serbisë zyrtare.

“Kryediplomati dhe ish-kryeministri serb Ivica Daçiq të ndiqet penalisht për obstruksion te drejtësisë në zbulimin e krimeve masive te luftës”.

“Prokuroria e Kosovës të ngritë padinë! Të iniciohet Peticioni në Kosovë dhe Peticion ndërkombëtar ku kërkohet përgjegjësia dhe ndjekja penale e të gjithë zyrtareve serbë për aferën makabre të varrezave masive të fshehura me vite”, ka thënë Maliqi, njofton Klan Kosova.

“E kemi ditur ketë edhe më herët, por tani kemi dëshmitë e dorës së parë që akuzojnë jo vetëm regjimin e Milosheviqit, por edhe të gjitha regjimet pasuese”.

“Le të hapet edhe një Gjykate e Hagës për krimet makabre te padënuara të Serbisë zyrtare”, ka thënë ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto