Ligji për presidentin/ Meta kërcënon me shpërndarjen e parlamentit: Le ta provojnë po të duan, të mos dinë ku të futen!

12:04 18/09/20201min139
ramameta (1)

Presidenti Ilir Meta i përgjigjur mjaft ashpër deklaratave të bëra shpesh nga Kryeministri Rama apo edhe numri 2 i socialistëve Taulant Balla, se shumë shpejt në Kuvend do të shkojë një ligj për Presidentin.

Ky ligj parashikon kufizime në kushtetutë, sa i përket kompetencave të Presidentit.

Meta ka kërcënuar me shpërndarje të parlamentit.

“Nuk ka ligj kushtetues të dalë nga një parlament antikushtetues që pengon të drejtën e presidentit për të mbrojtur kushtetutën.  Unë jam presidenti i popullit të 2 marsit as i opozitës as i LSI-së. Këtë punë e zgjidhim më 25 prill, nëse duan i shpërndajë para 25 prillit dhe të mos dinë ku të futen. Le ta provojnë, unë këtu jam. Kush i pengoi të më shkarkonin mua? le ta provojnë nëse duan do shkarkohen nga unë apo jo. Presidenti respekton Kushtetutën dhe jo grushtin e shtetit”, është shprehur Presidenti Meta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto