Ky sondazh i jep shpresë Trumpit dhe ankth Bidenit

19:06 01/11/20205min106
https___cdn.cnn_.com_cnnnext_dam_assets_191205005729-joe-biden-donald-trump-split-file-1068x601

Një sondazh i ri i Des Moines Register/Selzer and Co. me votuesit e Iowas tregon se presidenti Donald Trump kryeson kundër kandidatit për president të demokratëve Joe Biden me një diferencë prej shtatë për qind, gjegjësisht 48 me 41 për qind.

Le të jemi shumë të qartë, Biden është favorit sipas sondazheve në nivelin kombëtar. Ai kryeson në shtetet kryesore për të marrë 270 vota elektorale dhe është më mirë se katër vjet më parë kur kandidonte, Hillary Clinton, raporton CNN.

Por, sondazhi i Selzerit është një përjashtim nga ai rregull. Nëse është e saktë, Trump është në një pozitë shumë më të mirë sesa supozohet, dhe ne mund të jemi në një garë shumë më të afërt sesa shumë presin.

Nëse Biden nuk është në një pozitë më të mirë sesa Clinton në Iowa, atëherë demokratët mund të shqetësohen sepse e njëjta situatë mund të jetë edhe në shtetet tjera.

Në të vërtetë, është e mundur që Trump të fitojë Iowan me një diferencë të gjerë që parashikon telashe në shtete të tjera, të tilla, si vendet kritike Michigan dhe Wisconsin.

Arsyeja pse sondazhi i Selzerit po i frikëson demokratët dhe u jep shpresë republikanëve është historia e sondazhit të Selzerit. Katër vjet më parë, sondazhi përfundimtar i Selzerit bëri që Trump të ngrihej me 7 për qind identike në Iowa. Trump fitoi me nëntë për qind.

Ashtu si atëherë, ky sondazh i vitit 2020 vjen në mes të sondazheve në shumë shtete të tjera që e vendosin në telashe, Trumpin.

Për më tepër, shembulli i vitit 2016 nuk është e vetmja kohë në të cilën Selzer nuk kishte frikë të botonte një artikull të dukshëm që provoi të ishte i saktë.

E gjithë kjo që thuhet, ka shumë arsye për të dyshuar se ky sondazh i Iowas po na tregon vërtet kaq shumë. Ndërsa Selzer është një anketues fantastik, çdo anketë ka raste të jashtme. Selzer ka gabuar më parë. Anketuesit nuk janë magjistarë.

Ndoshta më interesante është sondazhi kombëtar. Herën e fundit, ishte në të vërtetë ajo sondazh kombëtar që më bëri të besoj se Trump ishte thjesht “një gabim normal sondazhi” larg fitores. Ai përfundoi duke qenë vetëm 1 ose 2 për qind larg shenjës (d.m.th. shumë i saktë).

Këtë vit diferenca e Bidenit është rreth 5 deri në 6 për qind më e madhe se ajo e Clintonit në ditët e mbylljes në shkallë vendi.

Për të besuar sondazhin në Selzer, me siguri duhet të besoni se sondazhet kombëtare janë në gabimin e tyre më të keq në të paktën 40 vjet. Kjo do të thotë, nëse nuk po ndodh diçka shumë unike në Iowa.

Kur gërmoni në sondazhet kombëtare, ju shihni më shumë arsye për të besuar se Selzer është larg. Iowa është një shtet me shumë të bardhë.

Sondazhet kombëtare sugjerojnë se Trump do ta mbajë veten në këtë grup kyç? Jo. Përkundrazi, një krahasim me sondazhet parazgjedhore nga viti 2016, sugjerojnë se diferenca e tij me ta është më e ulët se 10 për qind.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto