Kurti flet për polemikën me Brnabiç në Samitin e Tiranës: Nuk pranoi që Kosova është shtet sovran. Serbia po mban peng veten duke mos na njohur

15:17 10/06/20212min41
kurti-tirane-780x439

Ndërsa foli për mediat mbi zhvillimet e Samitit në Tiranë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti komentoi edhe për një polemikë me kryeministren serbe Ana Brnabiç.

“Ka ekzistuar një lloj polimike për shkak se nuk dëshironte të pranonte se Serbia është shtet i pavarur dhe sovran. Unë theksova që Serbia do të duhej të shkëputej nga regjimi i Miloshevicit dhe trashëgimia e tij, meqenëse s’ka zgjidhje tjetër vec se të njihet pavarësia e Kosovës.

Ne Duam të integrohemi në BE, në NATO. Njohja e Kosovës është e vlefshme edhe për Serbinë, që po e mban veten peng. Para 13 viteve Kosova e ka shpallur pavarësinë nga Serbia, është koha e fundit që bëjë tashmë Sebia” u shpreh Kurti për mediat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto