Kryeministri grek kërkon solidaritet nga BE për çështjen e emigrantëve

15:03 15/09/20201min108
Screenshot_1-74

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, tha të martën se Evropa duhet të tregojë solidaritet praktik me Greqinë mbi çështjen e emigrantëve.

“Është koha që mbështetja e Evropës të kalojë nga fjalët në veprime, për t’u shprehur në solidaritet të prekshëm”, tha Mitsotakis pas një takimi me Presidentin e Këshillit të Bashkimit Evropian, Charles Michel.

Kampi Moria në ishullin Lesbos, i cili u shkatërrua nga një zjarr javën e kaluar “i përket së kaluarës”, tha Mitsotakis, duke shtuar se një ndërtesë e re do të ndërtohet për ta zëvendësuar atë, me më shumë mbështetje dhe përfshirje nga Bashkimi Evropian.

Kryeministri konservator gjithashtu tha se çështja e emigracionit ka nevojë për një përgjigje evropiane dhe një politikë të re të azilit.

Përpara një takimi të nivelit të lartë të BE këtë muaj i cili do të diskutojë tensionet në Mesdheun lindor, Mitsotakis tha se Athina është e gatshme të hyjë në bisedime me Ankaranë “menjëherë” për zonat detare nëse Turqia përfundonte provokimet në rajon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto