Kodi Zgjedhor shkon në “Venecia”, vjen reagimi i fortë i reporterit për Shqipërinë në PE, u jep mesazhin e qartë Parlamentit dhe Ramës

17:33 26/10/20201min79
david lega

Raporteri për Shqipërinë në BE, David Lega ka mbështetur deklaratën e Komisionerit për Zgjerim i Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi, i cili kërkoi nga qeveria shqiptare që të presë këshillat e Komisionit të Venecias, përpara se të rivotojë në parlament ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Lega me anë të një postimi në ‘tëitter’ ka bërë thirrje që Paralamenti dhe kryeministri Edi Rama të presin për mendimin e komisionit të Venecias.

“Pajtohem me Komisionerin Oliver Varhelyi. Parlamenti dhe Kryeministri Rama duhet të presin për mendimin e komisionit të Venecias, kjo do të ishte qasja demokratike. Zgjedhjet të lira dhe të ndershje në prill 2021,” shkruan Leka në postimin e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto