Koalicioni shqiptar nuk do të jetë pjesë e qeverisë së Malit të Zi: Partitë fituese e quajnë shtetin e Kosovës të rremë dhe terrorist

20:18 19/10/20202min158
ececce-e1603130766661-780x439

Koalicioni shqiptar, “Njëzëri” nuk do të jetë pjesë e qeverisë së re, sepse, siç thanë ata, nuk mund të jenë pjesë e qeverisë, e cila kryesisht përbëhet nga parti dhe politikanë që nuk duan barazi të shqiptarëve në Mal të Zi dhe me të cilët ndryshojnë në mënyrë programore dhe strategjike.

Në një përgjigje ndaj të mandatuarit për kryeministër, Zdravko Krivokapiq, koalicioni deklaroi se partitë që dominojnë qeverinë e re nuk votuan që Tuzi të bëhet një bashki, as për Ligjin mbi Përdorimin e Simboleve Kombëtare, raporton rtcg.me.

“Këto parti e quajnë shtetin e Kosovës të rremë, dhe shpesh terrorist. Ata nuk duan një shtet civil, por një Mal të Zi (të Madh) Serb”, thuhej në përgjigje.

Krerët e këtyre partive, siç thanë ata, edhe në fillim të shekullit XXI-të, “ëndërrojnë të kapin Shkodrën, Dubrovnikun, Pejën dhe Prizrenin dhe flasin për gërmimin e armëve”.

“Ata e konsiderojnë anëtarësimin në NATO një gabim strategjik, ashtu si pavarësia e Malit të Zi. Ata mbështesin përpjekjet për të përvetësuar faltoret tona të përbashkëta, me anë të të cilave Kisha Ortodokse Serbe godet në themelet e realitetit multietnik dhe multi-konfesional të vendit,” tha përgjigja.

Koalicioni i tha Krivokapiqit se do të ishin “të lumtur nëse të gjitha gjërat e lartcekura, nuk do të ishin të vërteta”.

“Nëse na bindni ndryshe me veprim konkret, ne do të jemi jashtëzakonisht të lumtur”, tha koalicioni “Njëzëri”.

Ata deklaruan se do të mbështesnin në parlament çdo vendim ose akt juridik që ata e konsiderojnë si në interesin e përgjithshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto