Kinematografia në zi! Ndërron jetë në shtëpinë e tij aktori i mirënjohur

15:00 22/09/20203min91
rip1

Michael Lonsdale, aktori francez-britanik, roli më i njohur i të cilit ishte Drax në ‘Moonraker’, ka vdekur në moshën 89 vjeç. Agjenti i Lonsdale, Olivier Loiseau, konfirmoi për Agence France-Presse se aktori kishte vdekur në shtëpinë e tij në Paris.

Kolegët e tij thanë në një deklaratë: “Ai ishte një aktor jashtëzakonisht i talentuar dhe një mik shumë i dashur. Lutjet tona janë me familjen dhe miqtë e tij në këtë kohë të trishtuar.”

I lindur në 1931 nga një oficer ushtarak britanik dhe gruaja e tij franceze-irlandeze, Lonsdale dhe familja e tij kaluan vitet e dyta të luftës botërore në Marokun e kontrolluar nga francezët, para se të transferoheshin në Paris në 1947. Fillimisht duke shpresuar të ishte një piktor, Lonsdale studioi aktrimin me Tania Balachova dhe filloi të interpretojë në vitet 1950 por ai ka bëri karrierë në kinematografi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto