Ish-qyteti fantazmë shndërrohet në tërheqës, famën e mori nga COVID-19

17:23 04/12/20202min152
beautiful-wuhan-city-interchange-overpass-aerial-view-blue-sky-cityscape-urban-traffic-development-china-92757332

Wuhan brenda 1 viti ka ndryshuar së tepërmi. Kinezët duket se famën që morën prej COVID-19 po përpiqen ta shndërrojnë në një tërheqje për turistët.

Janarin që lamë pas, Wuhan ishte qyteti epiqendër i virusit vdekjeprurës teksa kujtojmë rrugët bosh, ushtrinë në rrugë si në një gjendje lufte apo rasti shkatërrimi nga një bombë bërthamore.

Sot Wuhan ka vendosur nën kontroll COVID-19 dhe po përpiqet të ringrihet duke u përpjekur të afrojë turistë. Qyteti kinez me popullsi thuajse sa Londra duket se nuk është vetëm një ish  qytetet epiqendër i COVID-19 por ka asete me vlera që turistët duhet t’i vizitojnë.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto